O francuskim malarstwie XVIII-wiecznym

O francuskim malarstwie XVIII-wiecznym

Malarstwo tego okresu to głównie realistyczne studia malarskie, bezpardonowe satyry i frywolne scenki dworskie.

Antoine Watteau

Największym francuskim malarzem, który tworzył w XVIII wieku był Antoine Watteau (1684-1721). Kiedy przybył do Paryża pracował jako kopista i malował sceny operowe. Bardzo szybko jednak zdobył sławę i został uznany za prekursora nowego stylu tworzenia kompozycji malarskich. Styl zyskał miano „fête galante”. Obrazy, które powstawały w tej manierze przedstawiały postacie kochanków w podczas zalotów na łonie przyrody. Jednym ze słynnych obrazów, których autorem jest Antoine Watteau jest „Odjazd na Cyterę”. W obrazie tym bardzo wyraźnie można zauważyć, że Watteau był zafascynowany światem teatru. Chętnie malował więc także wędrowne trupy aktorskie. Można je podziwiać między innymi na obrazie „Gilles”.

François Boucher

Kolejny francuskim malarzem z okresu rokoko jest François Boucher (1703-1770). Artysta bardzo pogodnie podchodził do życia. Zjednało mu to przychylność arystokracji, a w szczególności dworowi królewskiemu. Został więc nadwornym malarzem dworu. Tematyka jego obrazów była prosta, ale często posuwał się w nich do prowokacji. Jednym z jego dzieł jest „Leżąca dziewczyna”. Aby pokazać piękno ludzkiego ciała Boucher nie wahał się sięgać po tematykę mitologiczną. Zasłynął nie tylko jako malarz, ale także jako autor projektów dla manufaktury gobelinów.

Jean Honoré Fragonard

Żyjący w latach 1732-1806 Jean Honoré Fragonard był uczniem François Bouchera. Był bardzo utalentowanym malarzem. Szybko jednak przekonał się, że jego mecenasów interesują obrazy o frywolnej tematyce. Tego typu tematyka dominuje więc w jego twórczości. Przykładem twórczości J. H. Fragonarda jest obraz zatytułowany „Huśtawka”.

Styl rokoko w malarstwie najdobitniej rozwinął się we Francji. Kierunek ten powstał pod koniec okresu panowania Ludwika XIV. Zdaniem wielu historyków lekkie podejście do życia, którego przejawem były między innymi obrazy Watteau doprowadziło do klęski francuskiej arystokracji podczas rewolucji w 1789 roku.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *