Wielcy malarze hiszpańscy w XVI i XVII wieku

Wielcy malarze hiszpańscy w XVI i XVII wieku

W XVI i XVII wieku Hiszpania była potężnym państwem wspierającym bardzo mocno artystów. W tym czasie bardzo prężnie rozwijało się hiszpańskie malarstwo.

Obrazy El Greco

Jest jednym z najbardziej znanych hiszpańskich malarzy renesansowych. El Greco (1541-1614) z pochodzenia był Grekiem, urodził się na Krecie. Jego prawdziwe nazwisko brzmiało: Dominikos Theotokopulos. Wymówienie jego imienia i nazwiska była dla Hiszpanów bardzo trudne, nazywali go więc „El Greco”, czyli „Grek”. Większość prac artysty powstała na zamówieni Kościoła. Dziki temu mógł on prowadzić dostatnie życie. Charakterystyczne dla twórczości El Greco cechy najmocniej dają się zauważyć w namalowanym przez niego w roku 1595 obrazie „Cierpienie w rajskim ogrodzie”. Obraz jest pełen ekspresji o nasycony ekstazą. El Greco uważany jest za ucznia Tycjana. Jedynym w Polsce obrazem, które uważane jest za dzieło hiszpańskiego malarza jest „Ekstaza świętego Franciszka”.

Diego Velázquez

Jest jednym z najwybitniejszych malarzy hiszpańskich. W początkach kariery za swojego mistrza obrał Caravaggia. Tak zwane „sceny kuchenne” są najbardziej charakterystyczne dla tego okresu jego twórczości. Szybko zdobył sławę i został nadwornym malarzem Filipa V. Namalował niewiele obrazów o tematyce religijnej. Jego domeną stał się portret. Najchętniej ze zrozumiałych względów malował portrety hiszpańskiej rodziny królewskiej. Za największe osiągnięcie artysty, ale także hiszpańskiego malarstwa z XVII wieku uznano „Damy dworu”.

Murillo i de Zurbarán

Tworzyli w tym samym czasie, co Diego Velázquez, ale w zupełnie odmiennym od niego stylu. Bartolomeo E. Murillo bardzo często na swoich obrazach uwieczniał biednych mieszkańców Andaluzji, tworzył także obrazy o tematyce religijnej. Jeden z nich – „Mojżesz uderzający skałę” – jest jego najbardziej słynnym dziełem. Francisco de Zurbarán poświęcił się zarówno malarstwu religijnemu jak też malowani martwych natur. Jednym z obrazów jest „Martwa natura z pomarańczami i cytrynami”. W polskich zbiorach jest między innymi „Chrystus przy kolumnie”.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz