Jak wybrać odkurzacz budowlany?

Jak wybrać odkurzacz budowlany?

Odkurzacze budowlane są powszechnie wykorzystywane w warsztatach. Mają wiele zalet, jednak jak dobrać odkurzacze do danego miejsca pracy?

Jaki rodzaj brudu ma zostać usunięty?

Przede wszystkim są odkurzacze budowlane przeznaczone na czyszczenie suche i mokre. Na usuwanie suchych zabrudzeń dostępne są wszystkie odkurzacze przemysłowe, ale niektóre z nich mogą mieć dodatkową możliwość odsysania płynów. W tym celu urządzenie ma specjalny zbiornik, do którego dostaje się woda, resztki płynów spożywczych lub brud. Jako filtr najczęściej stosowany jest element poliuretanowy, przez który przepływa zanieczyszczona ciecz. Jeśli planujesz często używać odkurzacza przemysłowego w trybie ssania na mokro, zwróć uwagę na obecność otworu spustowego. Skróci to czas opróżniania napełnionego zbiornika – nie ma potrzeby demontażu obudowy, wystarczy odkręcić wieczko i spuścić wodę. Jednak to nie wszystko, co należy wziąć pod uwagę. W końcu pył powstający przy obróbce różnych materiałów ma inny skład. Występuje pył organiczny (drewno, bawełna i inne odpady roślinne), nieorganiczny (minerały, metal) i mieszany. Ten ostatni powstaje, na przykład, podczas szlifowania drewnianego przedmiotu obrabianego za pomocą ściernicy, wówczas w powietrzu gromadzą się zarówno cząstki drewna, jak i cząstki ścierne ściernicy, składające się z metalu i substancji nieorganicznych. W zależności od składu pył posiada szczególne właściwości fizyko-chemiczne, dlatego w różny sposób oddziałuje na ludzi i sprzęt pracujący w pomieszczeniu.

Czytaj informacje

Producenci odkurzaczy przemysłowych wskazują, dla jakiego rodzaju odpadów są przeznaczone określone modele: albo wymieniają substancje, albo wskazują klasę. Należy pamiętać, że występuje też pył wybuchowy, który po zassaniu mogą spowodować wybuch (pył z surowców spożywczych, a także cząsteczki aluminium, papieru, skóry, gumy itp.). Do czyszczenia takich odpadów projektuje się specjalne modele przeciwwybuchowe, w których instalowane są silniki bez szczotek węglowych. Takie szczotki tworzą tarcie, które może powodować iskry. Klasa bezpieczeństwa elektrycznego takiego sprzętu nie może być niższa niż IP 54. Należy zwrócić uwagę, że cena odkurzaczy przemysłowych tego typu jest dość wysoka, ponieważ mają one dużą moc ssania i wysoki stopień filtracji. Taki sprzęt znajduje zastosowanie w wysoce wyspecjalizowanych obszarach produkcji.

Sprawdź także: https://www.husqvarnacp.com/pl/maszyny/odkurzacze-przemyslowe-i-budowlane/.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz