karmienie piersią

Czym zajmuje się doradca laktacyjny?

Karmienie piersią jest procesem naturalnym. Kilkadziesiąt lat temu rodziny były wielopokoleniowe. Do bycia matką kobiety przygotowywały się więc od najmłodszych lat. Współczesne rodziny są małe, a do tego wiele osób żyje z dala od najbliższych. W efekcie młodym mamom nie ma kto przekazać nabytej przez pokolenia wiedzy. W chwili urodzenia dziecka wiele kobieta ma problemy z karmieniem. Na szczęście młode mamy nie są dzisiaj pozbawione pomocy.

Kto nauczy młode mamy prawidłowo karmić piersią?

Znacznie karmienia piersią dla dziecka i jego mamy jest ogromne. W przygotowaniu się do pierwszego karmienia młoda mama wspierana jest jeszcze podczas pobytu w szpitalu. Rad i wskazówek udziela w tym momencie położona. Pomaga ona w przyjęciu prawidłowej pozycji do karmienia. Pokazuje też w jaki sposób należy przystawić dziecko do piersi. Udzielone przez położoną wskazówki powinny młodym mamom wystarczyć do tego, aby prawidłowo karmić dziecko już po powrocie do domu. Często jednak po wypisie ze szpitala pojawiają się problemy z karmieniem. Wtedy wiele kobiet zaczyna szukać pomocy na bardzo różne sposoby. Dzisiaj najczęściej w pierwszej kolejności młode mamy szukają pomocy na forach internetowych. Nie jest to rozwiązanie najlepsze. W razie problemów z karmieniem najlepiej jest zwrócić się o pomoc do fachowca. Najlepszym fachowcem jest w tym przypadku doradca laktacyjny.

Na jaką pomoc z jego strony można liczyć?

Doradca laktacyjny to osoba, która ma odpowiednią wiedzę i kompetencje, aby udzielić pomocy w sytuacji, gdy pojawiają się problemy z laktacją. Funkcję doradcy laktacyjnego w Polsce pełnią położne, pielęgniarki, lekarze. Oczywiście, aby mogli oni został doradcą laktacyjną muszą ukończyć studia podyplomowe i uzyskać stosowny certyfikat. Porada laktacyjna trwa stosunkowo długo, minimum godzinę. W jej trakcie doradca laktacyjny przeprowadza nie tylko dokładny wywiad, ale także bada dziecko oraz obserwuje akt karmienia. Na podstawie wywiadu, badania i obserwacji może postawić diagnozę i udzielić wsparcia oraz zaproponować terapię. Z reguły jego porady okazują się skuteczne.

Kobiety, które mają problemy z laktacją nie są dzisiaj zostawione same sobie. Mogą szukać pomocy u specjalisty, czyli u doradcy laktacyjnego. Na tej stronie znaleźć można także przydatne informacje na temat poradni laktacyjnych w Polsce.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz