Malarstwo Francisca de Goya

Malarstwo Francisca de Goya

Francisco de Goya to jeden z najwybitniejszych malarzy XVIII wieku.

Krótka biografia

Francisco de Goya żył w latach 1746-1828. Wychowywał się w biednej rodzinie, co nie przeszkodziło mu zostać pierwszym nadwornym malarzem króla Hiszpanii. Nigdy nie schlebiał rodzinie panującej, a mimo to był przez nią bardzo ceniony. Był świadkiem krwawej wojny pomiędzy Hiszpanią a Francją. Dotknięty był ciężką chorobą. Przeżycia te odcisnęły bardzo silne piętno na jego twórczości.

Początki nigdy nie są łatwe

Nieprzeciętny talent do rysowania odkryto u przyszłego wielkiego malarza bardzo wcześnie. Początkowo uczył się malarstwa u mistrza w Saragossie. Mając 17 lat wyruszył do Madrytu. Praktykował malarstwo u Francisco Bayeu, a następnie kształcił się w Rzymie. Wrócił do Saragossy i w miejscowych kościołach namalował serię fresków. Po wielu latach przyznał, że miał trzech mistrzów: Rembrandta, Velázqueza i ludzką naturę.

Najsłynniejsze obrazy Goi

Bez wątpienia należą do nich dwa obrazy: „Maja naga” i „Maja ubrana”. Oba te dzieła stały się przyczyną ogromnego oburzenia w Hiszpanii. Po całym kraju krążyły opowieści, że modelką była księżna Alba. Goya nigdy jednak tych pogłosek nie potwierdził. Imię modelki na zawsze zachował w tajemnicy. Uratował ją w ten sposób nie tylko przed utratą dobrego imienia, ale także przed obliczem inkwizycji. Malowanie kobiecych aktów w ówczesnej Hiszpanii było bowiem surowo zabronione. Artysta sam jednak musiał stanąć przed sądem inkwizycyjnym, uniknął jednak więzienia. Goya malował także serię tak zwanych czarnych obrazów, których tematyka poświęcona była okrucieństwu wojny. Artysta namalował między innymi dwa obrazy, w których na zawsze zatrzymał krwawe stłumienie antyfrancuskiego powstania w Madrycie. Obrazy te to: „2 maja 1808” oraz „3maja 1808”. Do serii słynnych czarnych obrazów należy także dzieło „Saturn pożerający swoje dzieci”.

Francisco de Goya opuścił Hiszpanię przerażony panującym w niej terrorem. Z całą rodziną przeniósł się do francuskiego Bordeaux, gdzie zmarł.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *