Tłoczenie cnc i obróbka skrawaniem

Tłoczenie cnc i obróbka skrawaniem

Obróbka metalurgiczna jak wiadomo wymaga nie lada precyzji i umiejętności, zwłaszcza jeśli realizowana jest ręcznie, nawet przy wykorzystaniu specjalnej obrabiarki. Obecnie, większość nowoczesnych obrabiarek cnc umożliwia programowanie. Obsługa numeryczna daje pełną gamę rodzajów obróbki skrawaniem wliczając w to także toczenie cnc.

Tłoczenie cnc i obróbka skrawaniemCo istotne w wielu przypadkach możliwe jest w pełni automatyczne wygenerowanie oprogramowania dla obrabiarki cnc na podstawie istniejącego, przygotowanego modelu , a niekiedy nawet istniejącego już fizycznie elementu o ile oprogramowanie projektowe daje możliwość tak zwanej inżynierii wstecznej. Wtedy konieczne jest wprowadzenie danych, odnośnie danego przedmiotu, często jego modelowanie jest w dużym stopniu zautomatyzowane i sprowadza się do wprowadzenia siatki punktów trójwymiarowych opisujących dany przedmiot.

Potem już jak najbardziej można przystąpić do wygenerowania odpowiedniego oprogramowania, na podstawie którego wytworzony zostanie pożądany przedmiot.

Odwiedź również: http://www.edgecam.pl/toczenie

Samo toczenie cnc wykonywane jest w kilku cyklach, zgodnie z instrukcjami w przygotowanym programie cnc. Sam proces można i jak najbardziej należy nadzorować, ale oczywiście nowoczesna obrabiarka cnc jest w stanie w pełni samodzielnie wykonać zadane instrukcje, usunąć powstałe przy tłoczeniu wióry i tal dalej.

Ostateczny efekt widoczny jest dopiero po zakończeniu procesu tłoczenia i nawet na tym etapie może okazać się jeszcze, że do oprogramowania cnc należy wprowadzić jakieś zmiany. Przy tworzeniu tego rodzaju oprogramowania należy brać także pod uwagę kwestę dotyczącą konkretnego modelu obrabiarki.

Oczywiście nowoczesne programy doi projektowania są w stanie dopasować się do popularnych modeli obrabiarek, które często też działają w oparciu o określone standardy i normalizację. Nie trzeba oczywiście dodawać, że automatyczne toczenie cnc jest procesem o wiele bardziej wydajnym niż ręczne przygotowanie tego rodzaju części, aczkolwiek także ręczna obróbka może być dobrym sposobem na zdobycie doświadczenia.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz