Prasy krawędziowe cnc

Prasy krawędziowe cnc

Prasy wykorzystywane są w obróbce metalu już od wielu lat. W pierwszej kolejności były to stosunkowo proste narzędzie napędzane przede wszystkim siłą ludzkich mięśni. Specjalna prasa z korbą daje możliwość wygięcia metalu w pożądany sposób. Problemem jest tutaj jednak powtarzalność oraz oczywiście maksymalna grubość materiału, który może być w ten sposób wyginany.

Prasy krawędziowe cncNowoczesna prasa krawędziowa to już o wiele bardziej zaawansowane narzędzie wyposażone w specjalny zderzak, napędzany silnikiem elektrycznym. Tutaj rola człowieka ogranicza się tylko do odpowiedniego ustawienia zderzaka i uruchomienia procesu zgniatania materiału. Pod uwagę należy brać grubość i rodzaj wyginanego materiału, oraz oczywiście efekt, który zamierzamy w ten sposób osiągnąć.

Dopiero wprowadzenie nowoczesnych i wykorzystywanych powszechnie przede wszystkim w obróbce metalu sterowników cnc pozwoliło znacznie uprościć proces wyginania. Nowoczesne prasy krawędziowe, które są w takie sterowniki wyposażone mogą zostać odpowiednio zaprogramowane.

Dzięki temu mamy 100 procent pewności odnośnie tego, że wytwarzany z ich wykorzystaniem element zawsze będzie dokładnie taki sam. Co więcej stwarza to możliwości zaprojektowania czy też wykorzystania gotowych już elementów, które prasa krawędziowa po prostu wykonuje. Pojawia się także o wiele więcej elementów które można zaprogramować, w celu uzyskania jak najlepszego efektu.

Poza samym zderzakiem są to także specjalne hamulce, które umożliwiają lepsze i bardziej precyzyjne wykorzystanie siły nacisku przy kształtowaniu określonego rodzaju elementu. Istotna jest także oczywiście maksymalna siła nacisku, którą posiadają prasy krawędziowe. Od tego elementu w dużym stopniu zależeć będzie zakres elementów, które można będzie wykonać z wykorzystaniem danej pracy krawędziowej. Tak samo jak przy jakimkolwiek innym procesie obróbki metalu, tak i tutaj znaczenie ma kwestia przygotowania odpowiedniego oprogramowania cnc, w ramach tak zwanego warsztatowego programowania.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *