Nie ma klasy bez tablicy

Nie ma klasy bez tablicy

Czy można wyobrazić sobie klasę w jakiejkolwiek szkole, w której miałoby nagle zabraknąć tablicy? Absolutnie, nie. Przecież to właśnie tablica jest tym elementem wyposażenia sali, za pomocą którego przekazywana jest wiedza, czy za pomocą której rozwiązywane są różnego rodzaju zadania. Dlatego też możemy śmiało powiedzieć, że tablice szkolne to przedmioty, które zawsze były, są i będą potrzebne.

Nie ma klasy bez tablicyMówiąc o tablicach, potrzebę ich stosowania należy uznać za niekwestionowaną. Warto dodać też, że same tablice szkolne nie są pojęciem jednorodnym, ponieważ wyróżniamy kilka ich rodzajów. A poza tym, różnią się one między sobą wielkością, bo w każdej klasie potrzebna jest przecież inna tablica.

Jeżeli sala lekcyjna jest mała, przystosowana na przykład do nauki w małej grupie, jak ma to miejsce na przykład podczas zajęć logopedycznych, wówczas wystarczy niewielka tablica. Na dużych salach lekcyjnych stosowane są natomiast bardzo często tablice skrzydłowe, które umożliwiają napisanie jednocześnie dużej ilości materiału.

Jeśli chodzi o podział tablic, to jednym z kryteriów podziału jest również materiał, za pomocą którego na tablicy pozostawiamy ślady. Biorąc pod uwagę to kryterium, należy w pierwszej kolejności wymienić tablicę, po której tradycyjnie piszemy kredą.

W praktyce bowiem tablica kredowa jest wciąż bardzo popularna. Wiele osób uważa, że odchodzi ona do lamusa, ponieważ kreda bardzo pyli i w związku z tym jest niezdrowa. Tymczasem nowoczesne kredy nie wydzielają żadnego pyłu, nie uczulają i są jak najbardziej bezpieczne. A pisanie nimi na tablicy jest bardzo wygodne.

Jeśli chodzi o tablice, te niewątpliwie będą jednym z atrybutów klasy i szkoły przez jeszcze długie lata. Są nie tylko potrzebne, ale też bardzo wygodne. Dzięki nim proces nauczania jest znacznie łatwiejszy, zarówno dla nauczyciela, jak i ucznia.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *