Ciepło sieciowe czy kocioł węglowy?

Ciepło sieciowe czy kocioł węglowy?

Istnieje bardzo wiele metod ogrzewania domów i mieszkań. Różnią się one między innym opłacalnością, wygodą i poziomem bezpieczeństwa. Warto poznać wady i zalety najczęściej stosowanych rozwiązań.

Ciepło sieciowe

Produkowane jest w systemie kogeneracyjnym w elektrociepłowni. Ta skomplikowana nazwa oznacza, że energia cieplna jest wytwarzana razem z elektryczną. W elektrociepłowniach stosuje się filtry, które mają na celu eliminację zanieczyszczeń, dlatego jest to ekologiczne rozwiązanie. Ciepło sieciowe wykorzystuje się na szeroką skalę do ogrzewania budynków. Jest bezpieczne, bezobsługowe, nie stwarza zagrożenia pożarem. Taki system ogrzewania nie wymaga zaangażowania ze strony odbiorcy.

W zasadzie jedyną wadą ciepła sieciowego jest jego ograniczony zasięg – nie każdy ma dostęp do sieci.

Piece węglowe

Jest to praktyczne i popularne rozwiązanie. Piece są stosunkowo proste do podłączenia. Ciepło może być produkowane przez cały rok. W porównaniu z siecią własny kocioł daje dużą kontrolę właścicielowi nieruchomości i pozwala decydować o poziomie wydatków na ogrzewanie. To od użytkownika zależy kiedy zacznie ogrzewać budynek i jak często uzupełni zapasy węgla.

Jakie są wady takiego rozwiązania? Przede wszystkim wymaga ono wygospodarowania dosyć dużej przestrzeni, która będzie następnie wykorzystana na kotłownię. Jest to niezbędne ze względów bezpieczeństwa, a także dla zachowania czystości w domu. Konieczne jest także magazynowanie opału we własnym zakresie oraz usuwanie i utylizacja popiołu. Korzystanie z pieców wiąże się z dodatkowym kosztami wynikającymi z konieczności konserwacji urządzeń i zapewnienia odpowiedniej wentylacji. Przy niewłaściwej eksploatacji może powstać zagrożenie pożarem.

W zależności od rodzaju kotła można spalać w nim różne rodzaje paliwa, na przykład brykiety lub ekogroszek. Wybór paliw stałych jest stosunkowo duży. Dużym zainteresowaniem cieszy się między innymi węgiel krajowy, który wyróżnia się dobrym stosunkiem ceny do jakości oraz łatwą dostępnością.

Polecamy:

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *