Łazienka a poddaszu – kilka porad aranżacyjnych

Łazienka a poddaszu – kilka porad aranżacyjnych

Masz własny, piętrowy dom i chcesz jakoś zaaranżować poddasze? A może kupiłeś/kupiłaś mieszkanie na poddaszu i zastanawiasz się teraz jak wszystko idealnie rozplanować?

Poddasze to naprawdę wdzięczna przestrzeń – która jest urocza, ciepła, przytulna, jeśli tylko zostanie właściwie umeblowana. Jeśli się to zrobi nieumiejętnie, może niestety wyglądać źle – przytłaczać. Jest to bowiem miejsce wymagające, z uwagi na niskie zwykle stropy, a także na skosy, które są nieodłączną częścią poddasza. Jeśli całe Twoje mieszkanie jest ulokowane na poddaszu, to musisz zaaranżować również i łazienkę. Podobnie zresztą jeśli na górze są tylko pokoje, to zwykle pojawia się też konieczność aranżacji łazienki – w końcu nikt chyba nie chce, żeby domownicy musieli w nocy schodzić po schodach za potrzebą.

Ale jak zaaranżować łazienkę na poddaszu?

Przede wszystkim łazienka ze skosami musi być przestrzenią jasną! Zwykle łazienki są małe, a jeśli dodatkowo wnętrze jest zmniejszone skosami, to użycie zbyt ciemnych kolorów będzie sprawiało wrażenie, jakby sufit spadał nam na głowę. Dobrze jest używać bieli, albo odcieni pastelowych. Można też wykorzystać ecru, beż, kawę z mlekiem i tak dalej. Brązy i beże będą się zresztą ładnie komponowały z drewnem, które jest często nieodłączną częścią aranżacji wnętrz na poddaszu – trzeba tylko pamiętać, ze we wnętrzu tak narażonym na działanie wilgoci drewno musi być dobrze przed nią zabezpieczone.

Ulokowanie wszystkich sprzętów w takich wnętrzach nie jest zwykle proste – trzeba też do minimum ograniczyć wyposażenie. Zamiast wiszących szafek trzeba używać raczej tych stojących, a zamiast kabiny prysznicowej, lepiej kupić wannę (z prysznicem). Warto pamiętać o takich szczegółach, żeby później się nie zdziwić, że czegoś nie można zamontować.

O czym jeszcze należy wiedzieć?

W takiej przestrzeni światło naturalne jest bardzo mile widziane – trzeba więc zwrócić szczególną uwagę na okna. Nie powinno być zbyt duże, ale na poddaszu z pewnością powinno się znaleźć. Warto wszystko tak rozplanować, żeby nie było konieczności zasłaniania go, gdy korzystamy z łazienki – inaczej przez cały dzień będziemy musieli korzystać ze sztucznego światła, a to niezbyt dobrze wpływa na samopoczucie.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz