Witamina D – niedobór u osób starszych

Witamina D – niedobór u osób starszych

Witamina D to jedna z witamin o najszerszym działaniu – nie tylko reguluje w organizmie gospodarkę wapniowo-fosforową, ale udowodniono, że jej przewlekły niedobór ma związek z częstszym występowaniem chorób układu krążenia, chorobami autoimmunologicznymi i cukrzycą.

Właśnie ta ostatnia zależność powinna najbardziej zwracać uwagę osób po 65. roku życia. W Polsce i pozostałych krajach Europy Środkowo-Wschodniej stany niedoboru witaminy D są zjawiskiem powszechnym. Wśród osób starszych jednak takie przewlekłe pozbawienie organizmu tej witaminy może prowadzić do wtórnej nadczynności przytarczyc i wysokiego obrotu kostnego, co w konsekwencji przyczynia się do zmniejszenia masy kostnej i zwiększenia podatności na uszkodzenia lub nawet złamania kości w czasie upadku. Zwłaszcza, że ten wydaje się być nieunikniony, biorąc pod uwagę wpływ witaminy D na ośrodkowy układ nerwowy, mięśnie i równowagę.

Zbyt mała świadomość

Niewielka suplementacja witaminy D u osób starszych to przyczyna głównie małej świadomości na temat szerokiej gamy działań tego związku chemicznego. Ponad to u osób starszych z wiekiem obniżają się zdolności organizmu do syntezy witaminy D. Więc, nawet jeśli w przeszłości ich dieta wystarczała na pokrycie deficytu witaminowego, po przekroczeniu w życiu pewnego etapu, zapotrzebowanie organizmu na produkty zawierające witaminę D systematycznie rośnie. Dlatego w takiej sytuacji należy rozważyć suplementację za pomocą preparatów farmaceutycznych.

Czym jeszcze grozi niedobór witaminy D?

Brak odpowiedniej suplementacji tej witaminy może sprzyjać rozwojowi chorób psychicznych, na przykład depresji, oraz doprowadzić do upośledzenia zdolności poznawczych i aktywności ruchowej u osób starszych. Brak witaminy D zaobserwowano również u osób chorych m.in. na raka piersi i prostaty. Deficyt witaminy powodował zaostrzenie choroby, ponieważ to właśnie ona wspomaga organizm w różnicowaniu komórek zdrowych i nowotworowych, a tym samym walkę układu odpornościowego z mutacjami.

Więcej na ten temat na stronie http://www.vitrumd3.pl/brak-niedobory-witaminy-d3

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *