Świadomość żywieniowa Polaków: co jemy, co cieszy się największą popularnością, co nam szkodzi?

Na rynku usług gastronomicznych pojawia się coraz więcej restauracji. Są to lokale o różnorodnej specyfice: restauracje chińskie, tajskie, serwujące kuchnię polską, sushi i wiele innych. Zapotrzebowanie na lokale gastronomiczne wynika przede wszystkim z prowadzonego przez większość społeczeństwa trybu życiu. Żyjemy szybciej, intensywniej. Poświęcamy się pracy i zdarza się, że w tygodniu nie znajdujemy czasu na przygotowywanie potraw w domu.

Co więcej, poziom życia w ostatnich latach podniósł się. Stać nas na coraz więcej, również na kupowanie gotowych potraw. W porze obiadowej restauracje święcą prawdziwe oblężenie. Chętnie korzystamy z usług gastronomicznych, zwłaszcza, że są one wysokiej jakości. Walcząc o klienta z dużą konkurencją, właściciele lokali dbają o ich dobre imię.

Kuchnia polska uznawana jest za jedną z najlepszych na świecie. W polskich miastach najchętniej odwiedzanych przez turystów zagranicznych, znajduje się wiele restauracji, których specyfiką są tradycyjne krajowe dania. Do najpopularniejszych należą: pierogi, bigos, golonka, żur – te kojarzone są najczęściej kojarzone z Polską i można je spotkać niemal w każdej restauracji sygnowanej napisem „Kuchnia Polska”. Zagraniczni goście, mimo iż przyzwyczajeni do innego typu potraw, lubujący się w innych smakach, chętnie próbują polskich rarytasów. Dużym powodzeniem cieszy się polski chleb – obcokrajowcy cenią jego delikatny smak i puszystą konsystencję. Nawet my, Polacy, chętnie odwiedzamy restauracje z typowo polskim jadłem. Jest to oznaką naszego dużego przywiązania narodowych potraw.

 

Niesłabnącą popularnością cieszą się również restauracje chińskie. Kuchnię chińską charakteryzują potrawy o słodko – kwaśnym smaku. Zwykle też chińszczyznę kojarzymy z ryżem. Potrawy tego typu zawierają dużą ilość warzyw. Najbardziej znane są dania z kurczakiem oraz tzw. sajgonki, czyli potrawa z mięsa i warzyw zawinięta w rulonik ze specjalnego ryżowego placuszka. Kuchnia chińska cieszy się dużą popularnością również w Polsce. Jej egzotyczny smak sprawia, że zyskuje coraz więcej zwolenników. Często, zwłaszcza w większych miastach, można spotkać restauracje specjalizujące się w serwowaniu typowo chińskich dań. Jeszcze kilka lat temu obawialiśmy się kuchni chińskiej, uważając za skandaliczne i niedopuszczalne jedzenie psów przez Chińczyków. Dziś przekonujemy się do niej i częściej korzystamy z usług chińskich restauracji.

 

Często też odwiedzamy lokale serwujące potrawy typu „Fast food”. Fast food to pojęcie stosowane do określenia szybkiej kuchni. Gdyby przetłumaczyć angielskie sformułowanie, uzyskalibyśmy dosłownie „szybkie jedzenie”. Dania tego typu przyrządzane są na poczekaniu. Klient zamawiając posiłek, może liczyć, że dostanie go po kilku sekundach, czasem kilku minutach. Najpopularniejszymi daniami tego typu są hamburgery, cheesburgery, hot dogi, zapiekanki, pizza, frytki. Przygotowuje się je z wykorzystaniem dużej ilości tłuszczu. Często spożywane niekorzystnie wpływają na organizm. Popularność fast foodów w Stanach Zjednoczonych jest główną przyczyną otyłości, uznawanej za charakterystyczną cechę Amerykanów. Miejmy nadzieję, że świadomość związana ze zdrowym żywieniem jest w polskim społeczeństwie na tyle wysoka, by nie pozwolić wciągnąć się wysokotłuszczowym daniom typu fast food, nawet jeśli zyskujemy dzięki temu tak cenny dziś czas.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz