Ochraniacze w sportach walki

Ochraniacze w sportach walki

Odpowiednia ochrona jest kluczem do sukcesu wielu sportowców. Na etapie treningu ochrona ta przybiera szczególną formę, ponieważ o ile podczas zawodów kontuzje są częścią sportowego życia, to podczas szlifowania formy zadbanie o bezpieczeństwo kończyn jest wskazane, żeby nie powiedzieć niezbędne.

Sporty walki mają to do siebie, że kontakt pomiędzy zawodnikami jest bardzo częsty, a ryzyko urazu duże. Niezbędnym elementem na każdym treningu, niezależnie od tego czy trenujemy boks, kick-boxing, zapasy, judo czy mieszane sztuki walki , są ochraniacze.

Chroń głowę

Jedną z najbardziej chronionych części ciała jest głowa. Jej ochrona jest niezbędna, ponieważ ciosy przyjmowane na nią mogą być groźne nie tylko ze sportowego punktu widzenia, ale również ze względu na zdrowie zawodników. Ochrona głowy to przede wszystkim różnego rodzaju kaski zabezpieczające górne i boczne partie głowy, ale niezbędny wydaje się również ochraniacz na zęby, służący jako ochrona szczęki i zapobiegające utracie uzębienia. Ochrona kończyn górnych polega przede wszystkim na zabezpieczeniu nadgarstków, które podczas treningu i samych zawodów mogą ulec kontuzji. Popularne są zwłaszcza różnego rodzaju ściągacze nadgarstka używane głównie podczas ich rekonwalescencji i używane w lekkich treningach. Innymi ochraniacze chronią łokcie czy przedramiona. Do odpowiedniego zabezpieczenia dłoni służą wszelkiego rodzaju rękawice.

Chroń kończyny dolne

Ochraniacze w sportach walkiKończyny dolne to przede wszystkim kolana i piszczele. Te dwie partie nóg są najbardziej narażone na urazy podczas treningów czy sparingów. Wszelkiego rodzaju nakolanniki służą nie tylko ochronie kolan, ale również stabilizują stawy zabezpieczając je przed nadwyrężeniami. Z kolei ochraniacze piszczeli to świetny sposób na zabezpieczenie dolnych partii nóg podczas treningów i sparingów zabezpieczając i amortyzując kopnięcia. Należy jednak pamiętać, że najlepsze ochraniacze nie zapewnią bezpieczeństwa w sytuacji, w której łamane będą podstawowe zasady rządzące trenowaną przez nas dyscypliną. Tylko odpowiedzialny trening w połączeniu z odpowiednim zabezpieczeniem pomoże wyeliminować ryzyko urazów.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz