owoczesne pompy wtryskowe w silnikach diesla

Nowoczesne pompy wtryskowe w silnikach diesla

Zadaniem pomp wtryskowych w silnikach diesla jest odpowiednie dawkowanie ilości paliwa, podczas pracy silnika. Zadanie to realizowane jest w bardzo różnorodny sposób, w zależności oczywiście od rodzaju silnika oraz od rocznika samochodu. Obecnie najczęściej spotkamy się z tak zwanym wtryskiem bezpośrednim, stosowanym w nowszych samochodach.

owoczesne pompy wtryskowe w silnikach dieslaTakie podejście pozwala na znaczne usprawnienie pracy silnika, ale także ograniczenie ilości emitowanych spalin. Stopniowo stosowane jest w samochodach produkowanych po 2000 roku. Zatem im nowszy pojazd z silnikiem diesla tym większa szansa, że posiadać będzie najnowocześniejszy obecnie wtrysk bezpośredni. Istotna jest także niezawodność nowych układów stosowanych w tego typu samochodach.

Co prawda po dziś dzień, usprawniony układ wtryskowy kojarzony jest z firmą Bosh, która posiada prawa do patentu, jednak należy przyznać, że twórca tego rozwiązania był włoski Fiat i to właśnie w jego samochodach po raz pierwszy zastosowano nowe układy wtryskowe. Jak doskonale wiadomo, do tej pory naprawa czy też regeneracja pompy Bosch z pozwala na znaczące zaoszczędzenie na kosztach naprawy.

Należy jednak brać tutaj pod uwagę wysokie wymagania odnośnie precyzyjności działania takiego układu. Zwykła naprawa nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem bowiem nie mamy gwarancji odnośnie tego, czy część spełniać będzie faktycznie wszystkie wymagania producenta. Stosowanie niepoprawnego dawkowania paliwa do silnika może bardzo mocno odbić się na płynności jego pracy oraz utracie mocy, a w dłuższej perspektywie wręcz awarii samego silnika.

Dlatego też zalecanym rozwiązaniem jest albo kupno całkowicie nowej części, albo też autoryzowana regeneracja pompy Bosch, po której naprawiona część spełniać będzie wszystkie wymagania. W najnowocześniejszych układach konieczne jest także zastosowanie odpowiedniego sterownika, odpowiedzialnego za prawidłowe dawkowanie paliwa. Jeśli już zdecydujemy się na zwyczajną naprawę to trzeba zdawać sobie sprawę z tego w jakich warunkach będzie ona przeprowadzona oraz jakie części zostaną zastosowane do naprawy pompy.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz