Kredyt gotówkowy pomocne narzędzie czy niebezpieczna pułapka?

Kredyt gotówkowy opiewa zwykle na relatywnie niewielką kwotę i zazwyczaj korzysta się z niego w celach konsumpcyjnych. Jest to więc bardzo łatwo dostępne i dość wygodne narzędzie finansowe. Należy jednak pamiętać, że jest to narzędzie dość kosztowne i nieodpowiednio stosowane może być przyczyna kłopotów oraz popadnięcia w spiralę zadłużenia.

Załatwianie formalności

Pierwsze niebezpieczeństwo to fakt, że kredyty gotówkowe są po prostu łatwo dostępne. Uzyskanie kredytu gotówkowego nie wymaga zbyt dużej ilości formalności ani jakiś poważniejszych zabezpieczeń. Obecnie banki odchodzą nawet od takich tradycyjnych rodzajów zabezpieczeń spłaty kredytu jak weksle in blanco czy też poręczenie przez żyranta. Dlatego też uzyskanie kredytu gotówkowego jest relatywnie proste. Mimo, że bank sprawdza zdolność kredytową, to już wiele instytucji finansowych tego nie robi, szczególnie przy relatywnie niewielkich kwotach pożyczki.

Zdolność kredytowa

Zwykle banki sprawdzają zdolność kredytową na podstawie dochodów (na przykład na podstawie zaświadczenia o zatrudnieniu oraz wysokości wynagrodzenia albo na przykład wysokości świadczeń emerytalnych bądź rentowych). Często jednak w przypadku swoich wieloletnich klientów banki poprzestają na oświadczeniu potencjalnego kredytobiorcy dotyczącym jego dochodów i nie wymagają żadnych dodatkowych dokumentów poza potwierdzeniem tożsamości.

Dowiedz się więcej za pośrednictwem strony https://www.santanderconsumer.pl/kredyty-gotowkowe/kredyt-gotowkowy,1.html

Jeśli łatwość w uzyskaniu kredytu gotówkowego połączymy z faktem, że może być on zaciągnięty na dowolny cel, który w zasadzie bank się nie interesuje to możemy mieć pewność, że kredyty gotówkowe są w przeważającej mierze wydawane na bieżącą konsumpcje oraz wyjątkowe wydatki sezonowe jak na przykład wakacje, wyprawka szkolna czy organizacja wesela. To powoduje, że pieniądze z kredytu są konsumowane błyskawicznie a zobowiązanie to zaciągane jest niekiedy zbyt pochopnie.

Przed podjęciem decyzji o wzięciu kredytu gotówkowego warto przestudiować rankingi kredytów dostępne w internecie ponieważ oferty różnych instytucji finansowych potrafią się od siebie znacznie różnić.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz