Kilka słów na temat kubizmu

Kilka słów na temat kubizmu

Ten styl w sztuce narodził się w XX wieku. Kubizm zerwał z dotychczasowym odtwarzaniem rzeczywistości. Sztuka tego okresu przestała wyrazicielem tematów religijnych i historycznych. Stała się awangardą.

Początki kubizmu

Kubizm został zainspirowany ostatnimi pracami, które stworzył Paul Cézanne. Za ojców tego stylu uznano Pabla Picasso i George Braque. Pierwszym obrazem namalowanym przez Pablo Picasso w nowej manierze były „Panny z Avinionu”.

Najważniejsze cechy stylu

Kubizm zerwał z dotychczasowym sposobem przedstawiania natury. Kubiści wszystkie kształty sprowadzili do trzech figur geometrycznych: walca, kuli i stożka. Inspirowali się także sztuką okresu wczesnego średniowiecza, która rozwijała się na Półwyspie Iberyjskim oraz prymitywną sztuką afrykańską. Mistrzem geometryzowania form był nie tylko Pablo Picasso, ale także Braque.

Trudne początki

Dzieła Picassa i Braque w duchu kubizmu nie spotkały się z życzliwym przyjęciem. Prace Braque nie zostały przyjęte na Salon Jesienny w Paryżu w roku 1908. Szydzono także z Picassa, nie wiedząc, że w ich ślady bardzo szybko podąży cała europejska sztuka nowoczesna. W sens ich sztuki uwierzył tylko jeden człowiek: Daniel Henry Kahnweiler – marszand z Paryża. Kubistyczne obrazy można było przez długi czas oglądać tylko w jego galerii.

Rozwój kubizmu

Wbrew bardzo negatywnym opiniom kubizm bardzo szybko zaczął się rozpowszechniać na całą Europę. W tym stylu zaczynało tworzyć coraz więcej artystów. W Paryżu działali między innymi: Juan Gris, Robert Delaunay, Albert Gleizes. Wśród kubistów paryskich był także Polak Ludwik Markus występujący w Paryżu jako Louis Marcoussis. Rozwój kubizmu nieoczekiwanie nastąpił wraz z wybuchem I wojny światowej. W Polsce kubistami byli między innymi Leon Chwistek, Tadeusz Makowski, Andrzej Pronaszko. Za kubistę uznano również Witkacego.

Kubizm zrewolucjonizował malarstwo. Stał się jednym z ważniejszych kierunków artystycznych w 1. połowie XX wieku. Stał się inspiracją między innymi do powstania futuryzmu.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *