Francuskie katedry gotyckie

Francuskie katedry gotyckie

Strzeliste katedry i pełne światła kościoły budowano we Francji przez trzysta lat. Były wyrazem zarówno wiary, jak i dumy. Oto najsłynniejsze francuskie katedry w stylu gotyckim.

Saint Denis

Pierwszą świątynię w nowym stylu zbudowano w położonej pod Paryżem miejscowości Saint Denis. Jej budowę rozpoczęto w roku 1136, ukończono dopiero w XIII wieku. Świątynia była miejscem wiecznego spoczynku królów Francji. W czasie rewolucji francuskiej została splądrowana. Tłum nie oszczędził nawet królewskich grobowców. Bazylika pozostawała zamknięta do roku 1806.

Amiens

Jest jedną z najwspanialszych budowli gotyckich we Francji. Jej budowa trwała od roku 1220 do 1270. Jest trzynawową bazyliką z także trzynawowym transeptem z wieńcem promienistych kaplic. Jej dwuwieżowa fasada jest ozdobiona trzema bogato rzeźbionymi portalami, „królewską galerią”, w której znalazło się 22 posągi królów oraz wspaniałą, ogromną rozetą. Świątynia szczęśliwie przetrwała nie tylko okres Rewolucji Francuskiej, ale także I i II wojnę światową.

Reims

Wznoszenie katedry w Reims rozpoczęto w roku 1211, prawdopodobnie w roku 1300 była ona już ukończona. Katedra Notre Dame w Reims ma dwuwieżową fasadę przypominającą fasadę katedry Notre Dame w Paryżu. Fasadę zdobią liczna rzeźby figuralne. Świątynia słynie także z witraży, które zaprojektował Marc Chagall. Zostały one zniszczone w czasie Rewolucji Francuskiej. W 1914 roku katedra mocno ucierpiała na skutek niemieckiego ognia artyleryjskiego. Zniszczenia ta były usuwane aż do 1996 roku.

Chartres

Na miejscu obecnej gotyckiej katedry wcześniej znajdowała się świątynia w stylu romańskim. Prace nad jej przebudową prowadzono w latach 194-1260. Świątynię zdobią pochodzące z XIII wieku witraże nieznanych mistrzów (zachowały się niemal wszystkie), monumentalne rzeźby w stylu romańskim oraz rzeźbione gotyckie portale. Katedra w Chartres to trójnawowa bazylika z także trójnawowym transeptem. Katedra w Chartres uznaje się za najpiękniejszą spośród wszystkich gotyckich katedr we Francji.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *