Dobra izolacja - mniejsze koszty zimą

Dobra izolacja – mniejsze koszty zimą

Zima to okres, w którym do naszych comiesięcznych opłat dochodzą kolejne – za ogrzewanie. Wielkość tych rachunków uzależniona jest od stopnia intensywności chłodu jaki panuje za oknem. Zimy obfitujące w silnie mroźne dni, które ciągną się bez końca, potrafią całkowicie zrujnować nasze portfele. Nieodpowiednie dogrzewanie mieszkania zawsze kończy się tak samo, najpierw przeziębieniem, później tygodniową grypą, leżeniem w łóżku i generowaniem kolejnych kosztów, tym razem na leki. Na ogrzewaniu nie ma więc co oszczędzać, bo wydatki zawsze wrócą. Można jednak znaleźć złoty środek, który zapewni nam ciepło w domach, a jednocześnie zminimalizuje koszt ogrzewania.

Trzeba zadbać o to, by nie tracić ciepłego powietrza, jakie uzyskaliśmy dzięki rozkręconym kaloryferom. Dobra izolacja zapewniająca szczelność i zamykająca drogę ucieczki ogrzanego powietrza, sprawia, że nie będziemy musieli odkręcać na full naszych grzejników, a co za tym idzie, licznik będzie tykał wolniej i wygeneruje niższe koszta. Często piętą achillesową lokali blokowych są drzwi do mieszkania. Odczuwalne jest to szczególnie dla mieszkańców parteru. Ilekroć ktoś otwiera drzwi na klatkę schodową, do przedpokoju wkrada się zimne powietrze bijące z mroźnego podwórka. Wystarczy położyć koc na podłodze przy drzwiach, a od razu odczujemy, że w mieszkaniu jest cieplej.

Kolejnym i najważniejszym aspektem izolacji mieszkań, są dobrej jakości okna. Przez nieszczelne okna tracimy najwięcej ciepła. Stara metoda polegająca na wpychaniu waty w szczeliny i zaklejaniu taśmą, sprawdza się, ale na krótką metę. Warto po prostu zainwestować w dobre okna, a koszty powinny zwrócić się już pierwszej zimy. Najlepiej egzamin zdają okna pcv, czyli takie, do których produkcji wykorzystano polichlorek winylu. Charakteryzują się dużą odpornością na działalność niekorzystnych warunków atmosferycznych i mają niezwykle wysokie właściwości izolacyjne. Mieszkania wyposażone w takie okna nie tracą ciepła, nie muszą być zatem ogrzewane rozkręconymi na najwyższy stopień grzejnikami, dzięki temu koszty ogrzewania maleją.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *