Czym wykończyć schody w domu?

Czym wykończyć schody w domu?

Każdy, kto decyduje się na dom piętrowy musi podjąć decyzję odnośnie materiału, jakim wykończone zostaną schody. Możliwości w tym względzie jest dzisiaj naprawdę wiele. Zobaczmy czym mogą zostać wykończone schody.

Kamień

To idealny wybór, jeśli dom ma być urządzony w stylu nowoczesnym. Decydując się na kamienne schody, należy jednak pamiętać, że stworzą one nieco chłodny klimat. W domach prywatnych granitowe schody spotykane są bardzo rzadko. Już jednak marmur cieszy się naprawdę sporą popularnością. Wybierając schody z marmuru, należy pamiętać, że czekał będzie nas naprawdę spory wydatek. Jednocześnie jednak takie schody są naprawdę bardzo trwałe. Plusem marmuru jest wielki wybór kolorów oraz struktur. Wśród kamieni wykorzystywanych do wykończenia schodów zalicza się również:
-bazalt;
-trawertyn;
-twardą odmianę piaskowca.
Unikać należy wapienia, który jest zbyt miękki, aby sprawdził się w przypadku schodów.

Płytki ceramiczne

Do wykończenia schodów wewnętrznych doskonale nadaje się gres, klinkier oraz terakota. Są to materiały bardzo klasyczne, ale nadające wnętrzu charakteru i nowoczesności. Uchodzą także za niezwykle eleganckie. Decydując się na płytki, należy jednak pamiętać o tym, że nie każde sprawdzą się na schodach. Istotna jest klasa ścieralności.

Drewno

Materiał ten cieszy się największą popularnością wśród osób budujących domu. Drewno świetnie prezentuje się niezależnie od stylu, na jaki zdecydowaliśmy się postawić. Doskonale sprawdzają się deski z drewna litego, jak i klejone warstwowo. Decydując się na wykończenie schodów drewnem, należy jednak pamiętać, że materiał ten musi być naprawdę solidnie wysuszony. Istotne jest, aby stopień wilgotności nie przekraczał 8%. Inaczej schody szybko przestaną prezentować się dobrze, co będzie wiązało się z koniecznością ich zmiany. Do wykończenia schodów doskonale nadaje się drewno twarde, które dobrze znosi ścieranie. I tak można użyć drewna z takich rodzimych gatunków drzew, jak dąb, jesion oraz buk. Jeśli nie musimy oszczędzać i możemy pozwolić sobie na drzewo egzotyczne, do wyboru mamy tek oraz merbau.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *