Obowiązkowe ubezpieczenia dla rolników

Obowiązkowe ubezpieczenia dla rolników

Właściciele gospodarstw rolnych zobowiązani są do zawarcia dwóch ubezpieczeń – tzw. OC rolnika oraz ubezpieczenia budynków rolnych.


Korzyści i straty

Obowiązkowe ubezpieczenia dla rolników to temat w pewnym sensie kontrowersyjny. Pomimo odgórnego przymusu ich zawierania, nie wszyscy właściciele gospodarstw rolnych decydują się na wykupienie odpowiedniej polisy. Zysk z takiego postępowania jest jednak pozorny – ubezpieczenie kosztuje relatywnie niewiele, jednocześnie zapewniając ochronę przed znacznie poważniejszymi wydatkami. Warto przy tym pamiętać, że klęski żywiołowe i ekstremalne wahania pogody mogą być w najbliższych latach znacznie częstsze niż dotychczas, a wszystkiemu winne są postępujące zmiany klimatyczne.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC rolnika

Ubezpieczenie tego rodzaju chroni rolnika i osoby pracujące w jego gospodarstwie przed pokrywaniem z własnej kieszeni szkód wynikających z przypadkowych zdarzeń, takich jak utrata zdrowia lub życia, a także zniszczenie mienia. Polisa zawierana jest zwykle na rok, a jej posiadanie stanowi obowiązek każdego właściciela gospodarstwa rolnego. Oczywiście wielu ubezpieczycieli oferuje rozłożenie opłacania jej składki na raty – zazwyczaj umożliwiając kwartalne lub półroczne dokonywanie wpłat.

Obowiązkowe ubezpieczenie budynków rolnych

Na obowiązkowe ubezpieczenia rolne składa się jeszcze konieczność wykupienia polisy chroniącej budynki wchodzące w skład gospodarstwa rolnego. Dzięki temu w przypadku uszkodzenia bądź całkowitego ich zniszczenia podczas powodzi lub w wyniku działania niszczycielskiej siły huraganu będziemy w stanie ubiegać się o otrzymanie odszkodowania. Stąd też nie warto rezygnować z zawierania ubezpieczenia, nawet, jeśli w danej części kraju obowiązek jego posiadania nie jest w wystarczającym stopniu egzekwowany.

Wystarczy bowiem spojrzeć na skutki wielkich powodzi, jakie nawiedziły Polskę w roku 1997 czy 2010. Wielu nieubezpieczonych rolników poniosło wtedy ogromne straty, które nigdy nie zostały im zrekompensowane przez jakiekolwiek organy. Jednocześnie niewygórowana roczna opłata, możliwa w dodatku do rozłożenia na raty, z pewnością pozwoliłaby na uzyskanie potężnych odszkodowań.
Dodatkowo rolnicy mogą zdecydować się na dobrowolne ubezpieczenie rolne, które zapewnia dodatkową ochronę mienia i sprzętu.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz